“Parempaa ympäristöpäätöksentekoa matemaattisilla malleilla” -seminaari 21.11.2019

Suomen operaatiotutkimusseura järjestää torstaina 21.11.2019 seminaarin aiheesta ”Parempaa ympäristöpäätöksentekoa matemaattisilla malleilla”. Seminaarissa kuullaan ympäristökysymysten mallinnuksen ammattilaisten puheenvuoroja siitä, miten mallinnus auttaa ympäristöpäätöksenteossa. Seminaari järjestetään Tieteiden talolla (kirkkokatu 6, Helsinki, sali 505) ja ohjelma alkaa klo 13:00. Seminaari päättyy klo 17 mennessä. Seminaarin jälkeen halukkailla on mahdollisuus jatkaa keskustelua omakustanteisella illallisella läheisessä ravintolassa.

Ennen seminaaria, klo 12, järjestetään yhdistyksen vaalikokous samassa paikassa. Kutsu vaalikokoukseen lähetetään seuran jäsenille erikseen.

PUHUJAT:“Moniskaalaiset energiajärjestelmämallit päätöksenteon tukena”
Juha Kiviluoma, VTT
Senior Scientist, Power systems and renewablesSeminaari on jäsenille ilmainen ja maksaa ei-jäsenille 100€. Systeemianalyysin, päätöksenteon ja riskienhallinnan tohtorinkoulutusverkosto maksaa jäsentensä osallistumismaksun.

ILMOITTAUTUMINEN:

Ilmoittaudu seminaariin tästä linkistä

Yhteystiedot:
Lauri Neuvonen
sihteeri@operaatiotutkimus.fi